Kursy japońskiego 2021/22 – Ruszamy!

Kursy japońskiego w AKARI ruszają – stacjonarnie i online już w październiku!

Wszystkie nasze kursy, i te stacjonarne w Białymstoku i w Warszawie, i te online, rozpoczną się w październiku. Do października zostały zaledwie dwa tygodnie i część grup jest już pełna, ale dla tych, którzy trochę się zagapili albo spóźnili z zapisem, postaramy się jeszcze znaleźć miejsca. Grafiku nie udostępniamy na stronie – w sprawie terminów zajęć i dostępności miejsc prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

KURSY W WARSZAWIE
Nasze stacjonarne kursy japońskiego w Warszawie ruszają w połowie października.
Zajęcia będą się odbywać w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej przy ul. Hożej 88 (UWAGA: wejście od ul. Wspólnej).
MAPKA: Kurs języka japońskiego Warszawa

KURSY W BIAŁYMSTOKU
Stacjonarne kursy japońskiego w Białymstoku ruszają z początkiem października.
Zajęcia będę się odbywały w budynku Zespołu Szkół Katolickich przy ul. Kościelnej 3.
MAPKA: Kurs języka japońskiego Białystok

KURSY ONLINE
Kursy japońskiego online ruszają w połowie października.
Zajęcia będę się odbywały za pośrednictwem zooma.
Więcej informacji o tej formie nauki: Kurs języka japońskiego online

Kursy japońskiego – zapisy na rok 2021/22

Kurs japońskiego Warszawa Białystok zapisy

Kursy japońskiego 2021/22 – zapisy trwają!

Wakacje w pełni i może się wydawać, że do rozpoczęcia nowego roku szkolnego jeszcze daleko, ale zainteresowanych na wszelki wypadek informujemy, że zapisy na nasze kursy języka japońskiego – zarówno te stacjonarne, jak też prowadzone online – trwają w najlepsze.

O czym warto wiedzieć?

Przyjmujemy wstępne zgłoszenia – takie zgłoszenie jest niezobowiązujące, nie wiąże się też z żadnymi opłatami, ale dla nas jest istotną informacją o tym, ile osób jest potencjalnie zainteresowanych kursem na danym poziomie zaawansowania. Informacje te są dla nas bardzo cenne przy układaniu grafiku, co zwykle ma miejsce na przełomie sierpnia i września. Osoby, które wstępnie zgłoszą się na kurs japońskiego w AKARI , mogą liczyć na kontakt z naszej strony, kiedy będziemy mogli przedstawić konkretne propozycje terminów zajęć do wyboru.

Miniony rok pokazał, że podczas pandemii różne plany i założenia trzeba szybko modyfikować, ale nastawiamy się na to, że w roku szkolnym 2021/22 będziemy prowadzić grupowe kursy japońskiego zarówno stacjonarnie, jak i online. W przypadku zajęć stacjonarnych, odbywających się w Białymstoku i Warszawie, ilość osób w grupie będzie odpowiednio dostosowana do powierzchni sali, w której będą odbywały się zajęcia. Postaramy się przygotować taką ilość grup, żeby odpowiedzieć na oczekiwania osób zainteresowanych nauką z nami, jednak doradzamy nie odkładać zapisu na kurs (choćby i w formie wstępnego zgłoszenia) na ostatnią chwilę.

Szkoła AKARI ma już 15 lat!

AKARI-Jezyk-Japonski-15周年バーナーZbliżamy się do 15. urodzin!

Jeśli ktoś uważnie przeglądał naszą stronę, być może trafił na informację o tym, że mamy już 14 lat, a to znaczy, że w tym roku będziemy obchodzić 15 urodziny. To, że wciąż istniejemy i mamy się dobrze, mimo konkurencji, fal zainteresowania różnymi językami i – w ostatnim czasie – pandemii koronawirusa, uważamy za nasz sukces. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za zaufanie tym, którzy decydują się zapisać do nas na kurs i za wierność i wytrwałość tym, którzy rok po roku kontynuują naukę japońskiego z nami. To dla Was staramy się wciąż zmieniać i rozwijać, doskonalimy się z myślą o naszych kursach i ich uczestnikach. Każdego roku staramy się zwiększać ilość atrakcji towarzyszących naszym kursom oraz wprowadzać nowości, które mają stanowić okazję do lepszego poznawania Japonii i jej kultury, choćby w wybranych aspektach. Tak, by było lepiej i ciekawiej, efektywniej i atrakcyjniej.

Co szykujemy dla Was w nadchodzącym roku szkolnym 2021/22? Jeszcze nie zdradzimy, ale gwarantujemy, że każdy z uczestników naszych kursów japońskiego znajdzie u nas coś dla siebie ^^

 

Warsztaty kulturowe w szkole AKARI

Warsztaty kultury japońskiej AKARI Nauka języka japońskiego i tłumaczeniaWarsztaty dla uczestników kursów japońskiego w AKARI (BEZPŁATNIE!)

Z myślą o uczestnikach naszych kursów języka japońskiego, prowadzimy w AKARI różnorodne warsztaty i wykłady poświęcone kulturze japońskiej. Wiemy, że większość osób rozpoczyna naukę japońskiego ze względu na zainteresowanie kulturą Japonii lub jakimś jej elementem: dla jednych będzie to manga czy anime, dla innych fascynacja samurajami. Staramy się, by oferta naszych zajęć dodatkowych była urozmaicona, by każdy znalazł coś dla siebie, i umożliwiamy naszym uczniom udział w tych warsztatach zupełnie bezpłatnie. Dotychczas organizowaliśmy m.in. pokazy zakładania kimona, warsztaty zakładania yukaty, warsztaty kaligrafii, warsztaty i pokazy kuchni japońskiej, warsztaty rysowania mangi, warsztaty makijażu w stylu współczesnej Japonki i wiele innych. Obecnie jesteśmy na etapie przygotowań do nowego roku szkolnego. Co znajdzie się w naszej warsztatowej ofercie w roku 2021/22, tego jeszcze nie zdradzimy :) Nasze plany zakładają jednak, że część atrakcji towarzyszących naszym kursom będzie odbywała się stacjonarnie, w Warszawie i w Białymstoku, a część będzie prowadzona w formie online.

Kurs japońskiego online czy stacjonarnie?

Kursy języka japońskiego Warszawa BiałystokKurs japońskiego stacjonarnie lub online – w AKARI masz wybór

W minionym roku szkolnym ze względu na pandemię i związane z nią obostrzenia, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo naszych uczniów, lektorów i ich bliskich wszystkie zajęcia stacjonarne zostały zastąpione przez lekcje online.
Szczęśliwie obecnie, mimo zapowiadanej czwartej fali, sytuacja ma być na tyle pod kontrolą, że kolejne przymusowe przejście na zajęcia online nie powinno nam zagrażać ^^ Nastawiamy się zatem na powrót do prowadzenia zajęć stacjonarnie, w salach w Warszawie i w Białymstoku, co zapewne ucieszy wszystkich tych, którzy tęsknili za bezpośrednim kontaktem z lektorem i grupą i nauką „twarzą w twarz”. Wiemy jednak, że dużej grupie osób odpowiada forma nauki zdalnej – nie trzeba dojeżdżać, wychodzić z domu w niepogodę, w zajęciach można wygodnie uczestniczyć z własnego pokoju, dalej ucząc się pod okiem lektora i w towarzystwie grupy. Dla tych osób pozostawiamy również nasze kursy japońskiego online. Zatem u nas macie wybór i to od Was w tym momencie zależy, czy skorzystacie z kursu stacjonarnego czy online.
Warto jednak pamiętać o tym, że ilość miejsc w grupach będzie ograniczona i nie odkładać zapisu na kurs na ostatnią chwilę ^^

Po bliższe informacje zapraszamy odpowiednio do zakładek:
kurs japońskiego Warszawa
kurs japońskiego Białystok
kurs japońskiego online

 

Dodatkowe atrakcje, czyli co zrealizowaliśmy w roku 2020/21

AKARI Język japoński: Warsztaty kuchni japońskiej 2021Bezpłatne warsztaty, wykłady i inne „dodatki”, czyli co zrealizowaliśmy w roku 2020/21 z myślą o naszych uczniach

Lipiec w pełni, nasze kursy wakacyjne również, więc mamy teraz chwilę na to, by pochwalić się tutaj tym, co oprócz kursów, udało nam się zrealizować z myślą o naszych uczniach w trudnym, pandemicznym roku szkolnym 2020/21.

Dobrze wiemy, że większość osób przychodzących do nas na kurs języka japońskiego, interesuje się również (a może nawet przede wszystkim) szeroko rozumianą kulturą japońską. Z tego względu od lat staramy się umożliwiać naszym uczniom bezpłatny udział w różnorodnych dodatkowych zajęciach związanych z kulturą Japonii właśnie.
Nie inaczej było w roku 2020/21. I choć pandemia i obostrzenia zmusiły nas do przeniesienia naszych działań online, to całkiem sporo udało nam się w tym temacie zrobić.

Online prowadziliśmy dodatkowe zajęcia konwersacyjne na różnych poziomach zaawansowania – odpowiednik naszych kawiarnianych konwersacji Cafe de nihongo. Przeprowadziliśmy szereg wykładów kulturowych z zakresu m.in. sztuki i architektury, tradycji (święta matsuri) i socjologii (japońska rodzina). Odbywały się również warsztaty. Od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez nas warsztaty rysowania mangi, prowadzone przez Michalinę Daszutę. Nie mogło ich zabraknąć również w tym roku! I wreszcie nowość – prezentacje kulinarne w wykonaniu naszej Kanako sensei – w tym przypadku część warsztatowa była „pracą domową” dla chętnych ^^ Wiemy, że prezentowane przez nią potrawy japońskie zainspirowały uczestników tych zajęć do działań kulinarnych, a zdjęcia, które otrzymywaliśmy, świadczą o kulinarnej wyobraźni i kreatywności.

Mamy nadzieję, że kolejny rok pozwoli nam na organizowanie różnych dodatkowych zajęć kulturowych również stacjonarnie. Dołożymy starań, by było jeszcze lepiej i ciekawiej, więc bądźcie z nami!

Po więcej informacji zapraszamy na AKARI Język japoński: Wydarzenia
AKARI i kuchnia japońska 2020年ワークショップ&レストランサポート

Wakacyjny kurs japońskiego

Wakacyjny kurs japońskiego

Wakacyjny kurs japońskiego

Czy myślałeś już jak spędzisz tegoroczne wakacje? Na pewno tak ^^ Pogoda ostatnio nas rozpieszcza, obostrzenia są luzowane, po miesiącach ograniczeń zdecydowana większość z nas chętnie by gdzieś wyjechała: w Polskę, albo może i dalej…

Tym, którzy w wakacje nie chcą rozstawać się z japońskim, a także tym, którzy właśnie w te wakacje chcieliby rozpocząć swoją przygodę z nauką japońskiego, oferujemy wakacyjny kurs japońskiego online. Zajęcia w takiej formie mają tę niezaprzeczalną zaletę, że w kursie można uczestniczyć niezależnie od miejsca pobytu, niezależnie od planów wyjazdowych, o ile tylko mamy dostęp do internetu.

Jeśli zatem chcesz uczyć się z nami japońskiego tego lata – zapraszamy! Grupy bardziej zaawansowane ruszą w końcówce czerwca, a dla początkujących – 2 lipca. Szczegóły znajdziesz w zakładce poświęconej kursom japońskiego online.

Wiosenne warsztaty dla uczniów AKARI

管理栄養士の先生による和食講座Ψ( ‚ч’♡ )  初級編から上級編まで無料ワークショップを実施♪♪AKARI Język japoński: Kuchnia japońska - potrawy Kanako sensei

Warsztaty kuchni japońskiej  Ψ( ‚ч’ )  
Pokaz, wskazówki dietetyczne i zadanie dla chętnych
W kwietniu i maju organizujemy warsztaty kuchni japońskiej, które jak zwykle dla naszych uczniów będą bezpłatne.  Poprowadzi je online Kanako sensei – dietetyczka, która ma za sobą m.in. kilka lat doświadczenia w prowadzeniu warsztatów kulinarnych w studiu kuchennym w Tokio. Program warsztatów będzie dedykowany zarówno osobom, które można nazwać początkującymi w gotowaniu, jak i tym, którzy lubią gotowanie i często przygotowują różne potrawy.

 30.05 (ndz.) 11:00-11:50 Warsztaty dla bardziej zaawansowanych kulinarnie:  Kinmedai no nitsuke&Dashimaki tamago
 25.04 (ndz.) 11:00- 11:50 Warsztaty z prostym menu: Shōgayaki teishoku
 17.04 (sob.) 09:30-10:15 Warsztaty z prostym menu: Okonomiyaki (Grupa I)
 17.04 (sob.) 12:00- 12:45 Warsztaty z prostym menu: Okonomiyaki (Grupa II)

Przygotowanie potrawy w czasie rzeczywistym warsztatów może okazać się trochę problematyczne, proponujemy zatem przygotowanie sobie czegoś do zanotowania składników i sposobu przygotowania, a przygotowanie już w późniejszym czasie :) Przygotowane podczas warsztatów dania pokażemy także na naszym profilu na FB i na instagramie.
Facebook ⇒ AKARI Nauka języka japońskiego

Instagram ⇒ Akari nauka  języka japońskiego

後編のスケジュール決定!!プロの漫画家の先生から学ぶ、マンガの描き方講座 (年10回・無料)AKARI Jezyk Japonski  Manga Warszawa Bialystok

WARSZTATY MANGOWEGO RYSOWANIA
Tej wiosny ruszy kolejny cykl warsztatów w ramach minikursu rysowania mangi, prowadzony przez profesjonalną rysowniczkę mangi, Michalinę Daszutę, szerzej znaną jako KattLett. Warsztaty przewidziane są tylko dla uczestników naszych kursów i są bezpłatne. Planowanych jest pięć spotkań, uczestniczyć w nich mogą zarówno osoby, które dotąd nie brały udziału w podobnych zajęciach, jak i ci, którzy uczestniczyli we wcześniejszym cyklu warsztatów. Każde spotkanie będzie na inny temat, więc śmiało można zgłosić się od razu na wszystkie z przewidzianych spotkań (terminy poniżej) ^^
Zajęcia w ramach tego minikursu będą się odbywały raz na dwa tygodnie, w poniedziałki w godz. 18:00-19:30. Jak poprzednio, również tym razem warsztaty będą prowadzone na zoomie, pierwsze spotkanie odbędzie się 12 kwietnia. Poniżej podajemy terminy kolejnych spotkań – jak zostało już wcześniej wspomniane, każde spotkanie będzie na inny temat.
☆ 07.06 (pon.) 18:00-19:30
 24.05 (pon.) 18:00-19:30
 17.05 (pon.) 18:00-19:30
☆ 10.05 (pon.) 18:00-19:30  Zmiana!! Warsztaty przeniesione na 17 maja (termin dodany poniżej).
 26.04 (pon.) 18:00-19:30
 12.04 (pon.) 18:00-19:30

古くて新しい日本文化をもっと知りたいという方へ! 文化講座(無料)にも是非ご参加下さい(^o^)/AKARI Jezyk Japonski オンライン文化講座Wykłady poświęcone kulturze japońskiej, prowadzone przez lektorów AKARI. Bezpłatne dla naszych uczniów.

Architektura i symbolika pawilonu herbacianego – wykład poprowadzi na zoomie Natalia sensei. Planowany termin to 26 maja (środa) w godz. 17:00-17:45.  
Tak o tematyce spotkania mówi Natalia sensei:  „Czy w dawnych czasach architektura chińska mogła mieć wpływ na tworzenie się architektury japońskiej? Ponad tysiąc lat temu sprowadzono do Japonii nie tylko chińskie znaki, lecz również chińskie prądy filozoficzne czy sztukę. Wszystko to wywarło znaczący wpływ na japońskie zwyczaje oraz rozwijającą się sztukę, w tym architekturę.
Na szczególną uwagę zasługuje pawilon herbaciany, miejsce gdzie odbywa się japońska ceremonia picia herbaty. Również tutaj dostrzegalne jest oddziaływanie kultury chińskiej, które w połączeniu z tradycyjnymi wartościami japońskimi, w tym wpływem rodzimej religii shintō stanowi unikalne miejsce, gdzie zarówno architektura jak i czynność picia herbaty ma głębokie, ukryte znaczenie.”

Model rodziny japońskiej, pozycja i rola poszczególnych członków – wykład na zoomie poprowadzi Natalia sensei. Odbędzie się on na zoomie 18 maja (wtorek) w godz. 16:00-16:45.
Tak o temacie spotkania mówi prowadząca Natalia sensei:”Pojęcie rodziny można definiować w różnorodny sposób. Przede wszystkim rodzina jest grupą, składającą się głównie z osób blisko spokrewnionych. Co więcej, jej członkowie są połączeni silnymi więzami emocjonalnymi.Czym charakteryzuje się tradycyjna rodzina japońska, czy jest podobna do modelu polskiej rodziny czy może różni się od niego w znaczący sposób? Czy filozofia i religia mogą mieć wpływ na role oraz pozycje członków rodziny? Czy zasady panujące w firmie japońskiej mają coś wspólnego z pojęciem rodziny? Chciałabym odpowiedzieć Państwu na te i inne pytania podczas warsztatów o  tradycyjnym i współczesnym modelu rodziny japońskiej.

20 kwietnia  odbyło się spotkanie poświęcone japońskiej architekturze tradycyjnej: Cechy tradycyjnej architektury japońskiej – porównanie z Zachodem.
Tak o temacie spotkania mówi prowadząca Natalia sensei:”Czym charakteryzuje się tradycyjna architektura japońska? Czy ma powiązania z filozofią lub religią? Czym różni się od architektury spotykanej na Zachodzie?
Chciałabym odpowiedzieć Państwu na te i inne pytania podczas spotkania poświęconego cechom tradycyjnej architektury japońskiej oraz porównaniu ich z charakterystycznymi elementami architektury Zachodu.
Znane powszechnie maty tatami czy ruchome panele fusuma, lecz również inne elementy świata architektury japońskiej mogą okazać się ciekawsze, jeśli przyjrzymy się im bliżej.”

AKARI-MATSURI

Matsuri – o japońskich świętach – wykład na zoomie poprowadzi Agnieszka sensei. Termin: 21 maja (piątek) w godz. 18:15-19:00.

 

毎年恒例、日本語会話のオンライン版(無料)! 秋と春で5つのレベル別で開催!! Język japoński - Zajęcia konwersacyjne w kawiarni

Ustalamy terminy dodatkowych, bezpłatnych zajęć konwersacyjnych dla osób na różnych poziomach zaawansowania ^^ O proponowanych terminach lektorzy będą informowali podczas zajęć w swoich grupach. Przypominamy, że nasi uczniowie uczestniczą w dodatkowych zajęciach konwersacyjnie bezpłatnie ^^

Rusza nowa grupa dla początkujących

Kurs Japonskiego Online バーナーKurs japońskiego dla początkujących – startuje nowa grupa online

Z myślą o tych wszystkich, którzy nie chcą czekać z nauką japońskiego do jesieni, a spóźnili się z zapisem do grupy, która wystartowała w styczniu, uruchamiamy nowy kurs japońskiego dla początkujących.
Zajęcia nowej grupy będą się odbywały we wtorki w godz. 18:15-19:45 na zoomie.

Ponadto nasi uczniowie mają możliwość korzystania z oferty warsztatów i wykładów kulturowych bez dodatkowych kosztów.

Lekcja próbna: 9 marca.

 

Bezpłatne zajęcia dodatkowe dla naszych uczniów

Bezpłatne warsztaty i zajęcia dodatkowe dla uczestników naszych kursów

Jak co roku uczestnicy naszych kursów języka japońskiego mogą liczyć na różnorodne zajęcia dodatkowe – konwersacje, warsztaty i wykłady kulturowe. Bliższe informacje poniżej ^^

ZAJĘCIA KONWERSACYJNE

AKARI Język japoński -Cafe-de-NIHONGO-ONLINE
W tym tygodniu ruszamy z dodatkowymi zajęciami konwersacyjnymi. Zazwyczaj prowadziliśmy je w kawiarniach w ramach naszych zajęć Cafe de nihongo. Tym razem, z oczywistych względów, konwersacje będą prowadzone online. Liczymy, że ćwicząc rozmowy w języku japońskim z czymś dobrym w ulubionym kubku pod ręką, poczujecie się równie przyjemnie, jak w ulubionej kawiarni ^^ Udział bezpłatny.

WARSZTATY MANGOWEGO RYSOWANIA

AKARI Język japoński: warsztaty rysowania mangi onlineWkrótce rusza cykl warsztatów rysowania w mangowym stylu, które poprowadzi dla Was KattLett. Tym, którzy dłużej uczą się z nami japońskiego i uczestniczyli już w jej warsztatach, nie trzeba ich reklamować. Wystarczy tylko dodać, że również na osoby, które brały udział we wcześniejszych warsztatach rysunku, czekają nowe atrakcje, spostrzeżenia i wskazówki.

W tym roku szkolnym czekają Was dwa cykle minikursu rysowania mangi online.

Pierwszy cykl w terminie 7 grudnia – 1 lutego.
Drugi cykl ruszy na wiosnę. Terminy spotkań podamy po ustaleniu.
Za każdym razem spotkanie będzie poświęcone innym zagadnieniom.
Zgłoszenia przyjmujemy mailowo, z formularza kontaktowego na naszej stronie w zakładce Kontakt. Jeśli ktoś jest zainteresowany udziałem w warsztatach nie jednorazowo, a cyklicznie, wystarczy, że w zgłoszeniu o tym napisze – automatycznie zapiszemy go na wszystkie warsztaty (wstępnie na pięć spotkań). Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie od naszych uczniów, udział jest bezpłatny ^^ Wszyscy są mile widziani, również ci, którzy już wcześniej brali udział w warsztatach prowadzonych przez KattLett.

WYKŁADY KULTUROWE 

AKARI Język japoński: wykład o matsuri
Wracamy do Was również z wykładami poświęconymi japońskiej kulturze w różnych jej aspektach. Chcielibyście się dowiedzieć więcej o japońskich świętach? A może o architekturze? Poznać mniej u nas znane, ale warte odwiedzenia miejsca? Zapraszamy do udziału w wykładach! Lektorzy będą informować o tematach i terminach podczas zajęć ^^

Zainteresowanych prosimy jak zwykle o przysyłanie zgłoszeń mailem. Udział we wszystkich zajęciach jest dobrowolny i bezpłatny ^^


Szkolenie dla lektorów ~AKARI 学びをアップデートする会~
AKARIの日本語講師を対象に、有志による勉強会を定期開催しています。日本語教育の基礎知識(例えば、スキーマの高め方、ジョハリの窓、スキャフォールディング、インフォメーションギャップを利用したコミュニカティブ・アプローチ、ニーズ分析とコースデザイン、内発的動機付けと外発的動機付け、ピア・ラーニング、アクティブ・ラーニングなど)を確認すると共に、それらを授業で活用する方法を一緒に学び、自己研鑽の機会も提供します!